na Wczasy nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1 ...  2  3  [4]  5  6  Następna >

Muzeum Ziemi Puckiej

28 lutego 2013r.

Muzeum Ziemi Puckiej, fragment izby kaszubskiej owe starostwo z rąk spadkobierców króla Jana III Sobieskiego i następnie przekazał je swemu stryjecznemu bratu wojewodzie inflanckiemu Piotrowi Jerzemu Przebendowskiemu. Piotr Jerzy około roku 1729 powiększył swoje posiadłości o dobra rzucewsko-wej-herowskie, stając się tym samym jednym z najza-możniejszych ludzi XVIII-wiecznego Pomorza (pod koniec życia posiadał około 60 wsi, miasto Wejherowo i dwa starostwa). Dodatkowego splendoru przydało mu małżeństwo z Urszulą Potocką, córką marszałka nadwornego koronnego Stefana Potockiego.


Pucki Ratusz

28 lutego 2013r.

Ratusz 30 nych pozostałością godła króla szwedzkiego Knutso-na, według innych miał być spuścizną po wieloletnim władztwie gdańszczan, którzy jakoby użyczyli Puckowi jednego lwa ze swojego herbu miasta. A miejscowi Kaszubi dotąd powtarzają starą legendę, jak to sami ojcowie miasta zaprosili lwa na tarczę herbową, chcąc w ten sposób podkreślić dzielność i godność swojego grodu. Łososia natomiast wybrał sobie do towarzystwa już sam lew, który, będąc przypadkowo świadkiem podwodnego pojedynku tej ryby z węgorzem, do łososia wtedy zapałał uczuciem przyjaźni.


Historia Pucka

28 lutego 2013r.

HISTORIA I ROZWÓJ PRZESTRZENNY PUCKA Na wysokim brzegu Zatoki, zwanej przez miejscowych Kaszubów Małym Morzem, Puckim Wikiem lub Pucką Kałużą, leży stare rybackie miasteczko Puck. Jego charakterystyczna sylwetka, z niewielkim portem i piętrzącą się ponad dachami domów bryłą gotyckiego kościoła, zachwyca każdego, kto choć raz przemierzył trasę z Gdańska na Półwysep Helski. Tę malowniczość zawdzięcza miasto swemu położeniu na wysoczyźnie morenowej zwanej Kępą Pucką. Ową Kępę, stanowiącą część Pobrzeża Kaszubskiego, od północy i południa ograniczają podmokłe pradoli-ny dwóch rzek — Płutnicy i Redy — mających swe ujścia w Zatoce. Pierwsza z nich: Płutnica — według etymologów — dała swoją nazwę miastu zapisywaną w dokumentach jako Puyczk, Puzch, Putzc, Puczk, Pucz, Puczsco, Pucze, Puczker, Puwczig, Pawezk, Pa-uczike, Powczik, Putzig. Kwestia pochodzenia nazwy tej rzeki nie jest jednak do dziś rozstrzygnięta.


Szlak łączący czarny

28 lutego 2013r.

SZLAK ŁĄCZĄCY — CZARNY (połączenie szlaku żółtego z czerwonym, 4,5 km) Trasa rozpoczyna się w Gardnie Wielkiej. Z centrum wsi schodzimy ulicą Bałtycką do brzegu jeziora Gardno. Skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż brzegu jeziora drogą wysadzaną starymi wierzbami przez rozległą płaszczyznę łąk i pastwisk. Jezioro oddala się i staje niewidoczne, wobec niskiego położenia drogi i szuwarów przybrzeżnych. Zbliżamy się do rzeki Łupawy i przechodzimy po moście drewnianym (ok. 2,5 km od Gardny). Dochodzimy do murowanego budynku przepompowni. Znajdujące się tam pompy przelewają wodę z niżej położonego kanału melioracyjnego do jeziora.


Szlak Południowy żułty

28 lutego 2013r.

SZLAK POŁUDNIOWY — ŻÓŁTY (38 km) Z Łeby wychodzimy ul. Kościuszki na szosę w kierunku Lęborka. Na drugim kilometrze skręt w prawo i drogą dochodzimy do wsi Zarnowska (4 km od Łeby). Idziemy przez wieś drogą w kierunku południowo-za-chodnim, przechodzimy przez kanał melioracyjny i osiągamy granicę Słowińskiego Parku Narodowego, oznaczoną- tablicą. Droga rozwidla się — udajemy się prawym odgałęzieniem, oznaczonym żółtymi znakami.


Szlak Północny czerwony

28 lutego 2013r.

SZLAK PÓŁNOCNY — CZERWONY (40 km) Początek swój bierze w Łebie. Od dworca kolejowego skręcamy w lewo i idziemy drogą do Rąbki 2,5, km (opis trasy str. 58). W Rąbce jest ostatni punkt, dó którego można dojechać samochodem. Tutaj pojazdy należy pozostawić na parkingu. Po przejściu rogatki wchodzimy na drogę betonową, wybudowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej dla dojazdu do zlokalizowanej wśród wydm wyrzutni pocisków rakietowych V~2.


Łeba

28 lutego 2013r.

ŁEBA Jest to największa i najbardziej uczęszczana miejscowość na obrzeżu Parku, z której też najliczniejsze rzesze turystów rozpoczynają zwiedzanie Parku. Połączenie z resztą kraju ma Łeba wyjątkowo dogodne. Leży ok. 32 km na północ od Lęborka. Dojazd zarówno koleją, jak też autem lub autobusem PKS wygodną i malowniczą drogą. W sezonie letnim, poza pociągami lokalnymi z Lęborka lub Wejherowa — dochodzą do Łeby pociągi pospieszne bezpośrednio z Warszawy i .z Bielska.


Strona 4 z 6, < Poprzednia  1 ...  2  3  [4]  5  6  Następna >