na Wczasy nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1  [2]  3  4  ... 6  Następna >

Plaża i Aktywny Wypoczynek

28 sierpnia 2013r.

Plaże i aktywny wypoczynek Plaża we Władysławowie ma prawie 23 km, a jej szerokość dochodzi w niektórych miejscach nawet do 200 m. Ciągnie się w stronę Jastrzębiej Góry (tu bardziej kamieniście, a nawet klifowo) i Helu (bardziej piaszczyście) i jest rozdzielona jedynie portem. Bliżej centrum miasta ma śliczny, złoty piasek, a na licznych wczasowiczów czeka wiele atrakcji: zjeżdżalnia wodna, wypożyczalnie sprzętu sportowego, punkty gastronomiczne.


Półwysep Helski

28 sierpnia 2013r.

Półwysep Helski Półwysep Helski jest wysuniętym w morze lądem, otaczającym Zatokę Pucką. Choć popularnie zwany półwyspem, faktycznie powinno się o nim mówić jako o mierzei, czyli obszarze usypanym przez morskie fale przybrzeżne, tworzącym piaszczystą barierę oddzielającą zalew lub zatokę od morza. Mierzeja Helska jest bardzo nietypowa, gdyż nie tworzy się równolegle do brzegu, a wygięta w kształcie kosy, wchodzi daleko w głąb morza. Jej długość wynosi 35 km, szerokość od 300 m u nasady, poprzez 100 m w najwęższym miejscu, do ok. 3 km na cyplu. Jeszcze 300 lat w miejscu mierzei znajdował się ciąg wysp, które połączyły się ze sobą w wyniku usypywania piasku.


Zaproszenie nad Bałtyk

28 sierpnia 2013r.

Zaproszenie nad Bałtyk Wybrzeże Bałtyku od ponad stu lat przyciąga w wakacje tłumy Polaków, spragnionych słońca i odpoczynku na pięknych plażach. Choć pogoda czasami płata figle, większości wczasowiczów to nie zraża - tłumnie przybywają nad polskie morze, by zażywać morskich kąpieli i wylegiwać się na piaszczystych plażach.


Ludy Okresu Kamiennego Na Pomorzu

16 sierpnia 2013r.

LUDY OKRESU KAMIENNEGO 1. Pojawienie się pierwszych gromad ludzkich Pierwsza ludność na Pomorzu pojawiła się znacznie później niż w reszcie Polski, bo dopiero po wycofaniu się lądolodu, który pokrywał znaczną część Polski, do Skandynawii. Pierwotni mieszkańcy Pomorza wiedli życie koczownicze i żyli z myślistwa i zbieractwa. Nie znali użytku kruszców i wyrabiali swe narzędzia i broń przeważnie z materiałów


Badania Archeologiczne Pomorza

16 sierpnia 2013r.

EPOKA WSPÓLNOTY PIERWOTNEJ CHARAKTERYSTYKA ŹRÓDEŁ I LITERATURY; Z DZIEJÓW BADAN ARCHEOLOGICZNYCH POMORZA Pomorze należy do obszarów Polski najlepiej zbadanych pod względem archeologicznym. Już w roku 1724 ukazała się w Królewcu pierwsza praca z zakresu naszej dyscypliny, mianowicie dziełko Christiana Fryderyka R e u s c h a, De tumulis et urnis sepulcralibus in Prussia, w którym autor daje przegląd zwyczajów pogrzebowych Celtów, Germanów i Prusów, dołączając szczegółowy opis grobów prahistorycznych odkrytych na obszarze ówczesnych Prus Królewskich i Książęcych, poczynając od pierwszego odkrycia grobu skrzynkowego


Przemiany nazwy Pomorza w okresie od 1920 do 1945 roku

16 sierpnia 2013r.

Przemiany nazwy Pomorza w okresie od 1920 do 1945 roku Traktat wersalski przywrócił Polsce część prowincji Prus Zachodnich. W granicach Niemiec pozostały na zachodzie powiaty: człuchowski (większość), wałecki oraz części wejherowskiego, puckiego i złotowskiego, na wschodzie — powiaty: malborski (większość), sztumski, suski, części elbląskiego i kwidzyńskiego. Fragmenty okolicznych powiatów włączono również do terytorium Wolnego Miasta Gdańska (Freistadt Danzig).


Pomorze Zachodnie w łatach 1124—1138

16 sierpnia 2013r.

Pomorze Zachodnie w łatach 1124—1138 stolice obecnych powiatów się do nazwy miejscowej: Drawa, Drawis itp. Nazwa Skalowia o niejasnym znaczeniu, wiąże się prawdopodobnie z jakimś określeniem lasu. Ziemia Sudwa (S u d o w i a) i lud Sudowów wzięły swoją nazwę prawdopodobnie od rz. Suduone, Sudonia. Podobnie ziemia i lud J a ć-więgów zaczerpnęli swe nazwy od rz. Hańczy. Wreszcie najdalej ku północy położona S a m b i a oznaczała prawdopodobnie 'kraj nizinny'. Wspomnieć należy o zagadkowej nazwie: G a 1 i n d i na pograniczu pru-sko-mazowieckim, której odpowiednikiem jest nazwa plemienia: G o 1-j a d nad rz.


Strona 2 z 6, < Poprzednia  1  [2]  3  4  ... 6  Następna >