na Wczasy nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

 

Miejscowość Rowy

28 lutego 2013r.

ROWY Jest to drugi punkt "wypadowy" do Słowińskiego Parku Narodowego. Wieś rybacka, licząca ok. 250 mieszkańców, położona u ujścia do morza rzeki Łupawy, przepływającej przez jezioro Gardno. Dojazd ze Słupska samochodem lub autobusem PKS ok. 32 km dobrą drogą. Droga malownicza — zwłaszcza jej ostatni odcinek, gdy spomiędzy lasów wybiega na rozległą równinę pokrytą łąkami i pastwiskami. Z prawej strony w oddali widnieje jezioro Gardno.


Łeba

28 lutego 2013r.

ŁEBA Jest to największa i najbardziej uczęszczana miejscowość na obrzeżu Parku, z której też najliczniejsze rzesze turystów rozpoczynają zwiedzanie Parku. Połączenie z resztą kraju ma Łeba wyjątkowo dogodne. Leży ok. 32 km na północ od Lęborka. Dojazd zarówno koleją, jak też autem lub autobusem PKS wygodną i malowniczą drogą. W sezonie letnim, poza pociągami lokalnymi z Lęborka lub Wejherowa — dochodzą do Łeby pociągi pospieszne bezpośrednio z Warszawy i .z Bielska.


Szlak Północny czerwony

28 lutego 2013r.

SZLAK PÓŁNOCNY — CZERWONY (40 km) Początek swój bierze w Łebie. Od dworca kolejowego skręcamy w lewo i idziemy drogą do Rąbki 2,5, km (opis trasy str. 58). W Rąbce jest ostatni punkt, dó którego można dojechać samochodem. Tutaj pojazdy należy pozostawić na parkingu. Po przejściu rogatki wchodzimy na drogę betonową, wybudowaną przez Niemców w czasie II wojny światowej dla dojazdu do zlokalizowanej wśród wydm wyrzutni pocisków rakietowych V~2.


Historia Pucka

28 lutego 2013r.

HISTORIA I ROZWÓJ PRZESTRZENNY PUCKA Na wysokim brzegu Zatoki, zwanej przez miejscowych Kaszubów Małym Morzem, Puckim Wikiem lub Pucką Kałużą, leży stare rybackie miasteczko Puck. Jego charakterystyczna sylwetka, z niewielkim portem i piętrzącą się ponad dachami domów bryłą gotyckiego kościoła, zachwyca każdego, kto choć raz przemierzył trasę z Gdańska na Półwysep Helski. Tę malowniczość zawdzięcza miasto swemu położeniu na wysoczyźnie morenowej zwanej Kępą Pucką. Ową Kępę, stanowiącą część Pobrzeża Kaszubskiego, od północy i południa ograniczają podmokłe pradoli-ny dwóch rzek — Płutnicy i Redy — mających swe ujścia w Zatoce. Pierwsza z nich: Płutnica — według etymologów — dała swoją nazwę miastu zapisywaną w dokumentach jako Puyczk, Puzch, Putzc, Puczk, Pucz, Puczsco, Pucze, Puczker, Puwczig, Pawezk, Pa-uczike, Powczik, Putzig. Kwestia pochodzenia nazwy tej rzeki nie jest jednak do dziś rozstrzygnięta.


BARWY MORZA

19 kwietnia 2013r.

BARWY MORZA Morze zmienia niemal codziennie swą barwę. Błękitne podczas dni bezwietrznych i słonecznych, staje się sinostalowe podczas sztormu. Najważniejszymi czynnikami, wpływającymi na zabarwienie wód, są: oświetlenie słoneczne, kąt padania promieni słonecznych, stopień zachmurzenia nieba, głębokość wody, jej zasolenie, zawartość zawieszonych w wodzie drobnych cząstek nieorganicznych, żyjątek tworzących plankton oraz rodzaj dna. W zależności od kompozycji powyższych czynników otrzymujemy rozmaite obrazy kolorystyczne wody: Lazurowe Wybrzeże — wody dobrze prześwietlone, czyste, mało zasobne w zawiesiny i plankton; Morze Białe — zawdzięcza swoją nazwę lodom pokrywającym zwłaszcza zimą jego wody; Morze Czarne — ciemny, surowy koloryt podczas burz i pochmurnego nieba; Morze Żółte — zawiesiny gliny lessowej przynoszone przez wielkie chińskie rzeki, głównie Jangcy-ciang (podobne zjawisko obserwujemy zresztą u ujścia Wisły, w okresie gdy rzeka niesie wodę z roztopów wiosennych ); Morze Czerwone — kolor tego morza, który znalazł wyraz w jego nazwie, pochodzi od purpurowo-nie-bieskich wodorostów masowo tam występujących.


Charakterystyka Geograficzno-Historyczna Pomorza

16 sierpnia 2013r.

CHARAKTERYSTYKA GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNA POMORZA Środowisko geograficzne Krajobraz dzisiejszego Pomorza ukształtował się w okresie lodowcowym i polodowcowym. Już pod powłoką lodowcową, zwłaszcza w momencie jej -topnienia, kształtowały się najbardziej charakterystyczne jego cechy, jak rozmieszczenie wód stojących, bieg rzek i strumieni, urzeźbienie terenu, pierwszy zarys linii brzegowej morza itp.


Przemiany nazwy Pomorza w okresie od 1920 do 1945 roku

16 sierpnia 2013r.

Przemiany nazwy Pomorza w okresie od 1920 do 1945 roku Traktat wersalski przywrócił Polsce część prowincji Prus Zachodnich. W granicach Niemiec pozostały na zachodzie powiaty: człuchowski (większość), wałecki oraz części wejherowskiego, puckiego i złotowskiego, na wschodzie — powiaty: malborski (większość), sztumski, suski, części elbląskiego i kwidzyńskiego. Fragmenty okolicznych powiatów włączono również do terytorium Wolnego Miasta Gdańska (Freistadt Danzig).