na Wczasy nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

Jak powstało nasze wybrzeże?

22 stycznia 2013r.

Jak powstało nasze wybrzeże? Potrafi jednak zmieniać swoje oblicze (rys. 27). Biada wówczas śmiałkowi, który nie zdąży skryć się na czas w bezpiecznym miejscu. Niejedna ofiara spoczywa już na dnie morza. Morze jest w wiecznym ruchu. Gdy jest spokojne i cichej zdaje się oddychać miarowym rytmem. Nigdy nie jest takie samo! jakie było wczoraj. Wiecznie zmienny jest jego kolor, ruch i odgłos! Czasem jest tak spokojne, że powierzchni jego nie zakłóca żadna zmarszczka. Wtedy w morzu jak w lustrze odbija się szafirowe niebo.


Rezerwaty wokół Zalewu Wiślanego

22 stycznia 2013r.

Wokół Zalewu Wiślanego istnieje jeszcze kilka innych rezerwatów. Tak na przykład o 3—4 km na wschód od Krynicy Morskiej (Łysicy) znajduje się rezerwat z typową roślinnością słonoroślową. Również wysokie, malownicze zbocza na południowo-wschodnich brzegach Zalewu Wiślanego (pomiędzy Kadynami i Suchaczem), porośnięte wspaniałymi lasami bukowymi, wyodrębnione są częściowo jako rezerwat przyrody. Warto dodać, że w Kadynach znajduje się potężny dąb, liczący około 1000 lat. Zatoka Gdańska


Historia Pucka

28 lutego 2013r.

HISTORIA I ROZWÓJ PRZESTRZENNY PUCKA Na wysokim brzegu Zatoki, zwanej przez miejscowych Kaszubów Małym Morzem, Puckim Wikiem lub Pucką Kałużą, leży stare rybackie miasteczko Puck. Jego charakterystyczna sylwetka, z niewielkim portem i piętrzącą się ponad dachami domów bryłą gotyckiego kościoła, zachwyca każdego, kto choć raz przemierzył trasę z Gdańska na Półwysep Helski. Tę malowniczość zawdzięcza miasto swemu położeniu na wysoczyźnie morenowej zwanej Kępą Pucką. Ową Kępę, stanowiącą część Pobrzeża Kaszubskiego, od północy i południa ograniczają podmokłe pradoli-ny dwóch rzek — Płutnicy i Redy — mających swe ujścia w Zatoce. Pierwsza z nich: Płutnica — według etymologów — dała swoją nazwę miastu zapisywaną w dokumentach jako Puyczk, Puzch, Putzc, Puczk, Pucz, Puczsco, Pucze, Puczker, Puwczig, Pawezk, Pa-uczike, Powczik, Putzig. Kwestia pochodzenia nazwy tej rzeki nie jest jednak do dziś rozstrzygnięta.


Pucki Ratusz

28 lutego 2013r.

Ratusz 30 nych pozostałością godła króla szwedzkiego Knutso-na, według innych miał być spuścizną po wieloletnim władztwie gdańszczan, którzy jakoby użyczyli Puckowi jednego lwa ze swojego herbu miasta. A miejscowi Kaszubi dotąd powtarzają starą legendę, jak to sami ojcowie miasta zaprosili lwa na tarczę herbową, chcąc w ten sposób podkreślić dzielność i godność swojego grodu. Łososia natomiast wybrał sobie do towarzystwa już sam lew, który, będąc przypadkowo świadkiem podwodnego pojedynku tej ryby z węgorzem, do łososia wtedy zapałał uczuciem przyjaźni.


Zabytki Pucka

28 lutego 2013r.

ZABYTKI "Na brzegu samym, tuż przy morzu, leży [...] miasteczko Puck, stare sięgające książąt pomorskich, znane z jedynego portu Rzeczypospolitej, dziś stolica powiatu. Port mały, cichy; stoi w nim na kotwicy zwykle kilka tylko kutrów rybackich. Nad nim wznosi się, wydając się stąd od niskiego brzegu potężnym, olbrzymi {...] kościół pucki" (Bernard Chrzanowski, Z wybrzeża..., 1920). I ten obraz bez zmian pozostał do dziś. Podziwiać tu można nadal niewielki prostokątny rynek okolony XVIII- i XIX--wiecznymi kamieniczkami i piętrzącą się ponad dachami bryłę kościoła, a także wąskie uliczki z tak charakterystyczną dla tego miasta mieszkalno-gospo-darezą zabudową.


Domy mieszkalne w Pucku

28 lutego 2013r.

DOMY MIESZKALNE Istniejące do naszych czasów domy mieszkalne Pucka pochodzą w głównej mierze z XVIII, XIX i obecnego stulecia. Tworzą one nader interesujący pod względem architektonicznym zespół, urzekający widza swą staroświecką urodą. Piękne są zwłaszcza smukłe kamieniczki z ozdobnymi szczytami, ustawione wokół niewielkiego rynku, zajmującego środek miasta. Ponad ich stromymi dachami widnieje masywna bryła kościoła parafialnego. Natomiast w wąskich przyrynkowych uliczkach uważny obserwator dostrzeże różnorodność form stojących obok siebie domów i mieszkalnych i gospodarczych. Te ostatnie zachowały się także na małych podwórkach, położonych na tyłach kamienic rynku.


Pucki Zamek

28 lutego 2013r.

ZAMEK I FORTYFIKACJE MIEJSKIE Najstarszą budowlą obronną Pucka był gród kasztelański. Niestety do dziś nie udało się ustalić jednoznacznie miejsca jego lokalizacji. Przypuszczać jedynie można, że znajdował się on w północno--wschodniej części dzisiejszego miasta, w rejonie kościoła parafialnego pw. świętych Piotra i Pawła. Nieznana jest też data budowy grodu, na ogół przyjmuje się, że powstał on około połowy XIII wieku. Zagłada nastąpiła prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku. Władcami grodu byli kasztelanowie, których z imienia znamy tylko trzech: Ścibora, Wojciecha i Unisława. Po opanowaniu Pucka w XIV wieku przez rycerzy Zakonu Krzyżackiego, miejsce kasztelana zajął urzędnik krzyżacki, pełniący funkcję rybickiego.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >