na Wczasy nad morzem

wczasy, wakacje, urlop

 

Rezerwaty wokół Zalewu Wiślanego

22 stycznia 2013r.

Wokół Zalewu Wiślanego istnieje jeszcze kilka innych rezerwatów. Tak na przykład o 3—4 km na wschód od Krynicy Morskiej (Łysicy) znajduje się rezerwat z typową roślinnością słonoroślową. Również wysokie, malownicze zbocza na południowo-wschodnich brzegach Zalewu Wiślanego (pomiędzy Kadynami i Suchaczem), porośnięte wspaniałymi lasami bukowymi, wyodrębnione są częściowo jako rezerwat przyrody. Warto dodać, że w Kadynach znajduje się potężny dąb, liczący około 1000 lat. Zatoka Gdańska


Historia Pucka

28 lutego 2013r.

HISTORIA I ROZWÓJ PRZESTRZENNY PUCKA Na wysokim brzegu Zatoki, zwanej przez miejscowych Kaszubów Małym Morzem, Puckim Wikiem lub Pucką Kałużą, leży stare rybackie miasteczko Puck. Jego charakterystyczna sylwetka, z niewielkim portem i piętrzącą się ponad dachami domów bryłą gotyckiego kościoła, zachwyca każdego, kto choć raz przemierzył trasę z Gdańska na Półwysep Helski. Tę malowniczość zawdzięcza miasto swemu położeniu na wysoczyźnie morenowej zwanej Kępą Pucką. Ową Kępę, stanowiącą część Pobrzeża Kaszubskiego, od północy i południa ograniczają podmokłe pradoli-ny dwóch rzek — Płutnicy i Redy — mających swe ujścia w Zatoce. Pierwsza z nich: Płutnica — według etymologów — dała swoją nazwę miastu zapisywaną w dokumentach jako Puyczk, Puzch, Putzc, Puczk, Pucz, Puczsco, Pucze, Puczker, Puwczig, Pawezk, Pa-uczike, Powczik, Putzig. Kwestia pochodzenia nazwy tej rzeki nie jest jednak do dziś rozstrzygnięta.


Charakterystyka Geograficzno-Historyczna Pomorza

16 sierpnia 2013r.

CHARAKTERYSTYKA GEOGRAFICZNO-HISTORYCZNA POMORZA Środowisko geograficzne Krajobraz dzisiejszego Pomorza ukształtował się w okresie lodowcowym i polodowcowym. Już pod powłoką lodowcową, zwłaszcza w momencie jej -topnienia, kształtowały się najbardziej charakterystyczne jego cechy, jak rozmieszczenie wód stojących, bieg rzek i strumieni, urzeźbienie terenu, pierwszy zarys linii brzegowej morza itp.


Półwysep Helski

28 sierpnia 2013r.

Półwysep Helski Półwysep Helski jest wysuniętym w morze lądem, otaczającym Zatokę Pucką. Choć popularnie zwany półwyspem, faktycznie powinno się o nim mówić jako o mierzei, czyli obszarze usypanym przez morskie fale przybrzeżne, tworzącym piaszczystą barierę oddzielającą zalew lub zatokę od morza. Mierzeja Helska jest bardzo nietypowa, gdyż nie tworzy się równolegle do brzegu, a wygięta w kształcie kosy, wchodzi daleko w głąb morza. Jej długość wynosi 35 km, szerokość od 300 m u nasady, poprzez 100 m w najwęższym miejscu, do ok. 3 km na cyplu. Jeszcze 300 lat w miejscu mierzei znajdował się ciąg wysp, które połączyły się ze sobą w wyniku usypywania piasku.


Plaża i Aktywny Wypoczynek

28 sierpnia 2013r.

Plaże i aktywny wypoczynek Plaża we Władysławowie ma prawie 23 km, a jej szerokość dochodzi w niektórych miejscach nawet do 200 m. Ciągnie się w stronę Jastrzębiej Góry (tu bardziej kamieniście, a nawet klifowo) i Helu (bardziej piaszczyście) i jest rozdzielona jedynie portem. Bliżej centrum miasta ma śliczny, złoty piasek, a na licznych wczasowiczów czeka wiele atrakcji: zjeżdżalnia wodna, wypożyczalnie sprzętu sportowego, punkty gastronomiczne.